
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.08 mm |
| Termination | Solder, Through Hole |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 5.08 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Length | 2.9 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Color | Blue |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 2 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Style | Pin |
| Contact Resistance | 15 mΩ |
| Contact Current Rating | 3 A |
| Housing Color | Blue |
| Contact Mating Length | 7.0104 mm |
| Keyed | No |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 6.75 mm |
| Contact Shape | Square |
| Shrouded End Dimension | 1.27 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Termination Post Length | 2.9 mm |
Stock: 3694
Distributors
pcbx
Unit Price$0.35052
Ext.Price$0.35052
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.35052 | $0.35052 |
| 10 | $0.34710 | $3.47100 |
| 25 | $0.34681 | $8.67025 |
| 50 | $0.34652 | $17.32600 |
| 100 | $0.34624 | $34.62400 |
| 300 | $0.34020 | $102.06000 |
| 500 | $0.33427 | $167.13500 |
| 1000 | $0.32573 | $325.73000 |
